Натпревари од нокаут фазата во ФИФА 2022 година

Од 3 до 7 декември се играше осминафиналето.Победникот од групата А, Холандија, постигна голови преку Мемфис Депај, Дејли Блинд и Дензел Дамфрис додека ги победија Соединетите Држави со 3–1, а Хаџи Рајт постигна гол за Соединетите Држави.Меси го постигна својот трет на турнирот заедно со Хулијан Алварез за да и донесе предност на Аргентина од два гола пред Австралија и покрај автоголот на Енцо Фернандез од ударот на Крег Гудвин, Аргентина победи со 2-1.Голот на Оливие Жиру и голот на Мбапе и овозможија на Франција да оствари победа од 3–1 над Полска, а Роберт Левандовски го постигна единствениот гол за Полска од пенал.Англија го победи Сенегал со 3-0, а головите ги постигнаа Џордан Хендерсон, Хари Кејн и Букајо Сака.Дајзен Маеда постигна гол за Јапонија против Хрватска во првото полувреме пред израмнувањето на Иван Перишиќ во второто.Ниту една екипа не можеше да го најде победникот, а Хрватска ја совлада Јапонија со 3-1 во пенал рулетот.Винисиус Јуниор, Нејмар, Ричарлисон и Лукас Пакета постигнаа гол за Бразил, но волеј од волеј од Јужнокореецот Паик Сеунг-хо ја намали негативата на 4-1.Натпреварот меѓу Мароко и Шпанија заврши како реми без голови по 90 минути, со што натпреварот беше продолжено време.Ниту еден тим не можеше да постигне гол во продолженијата;Мароко го доби натпреварот со 3-0 на пенали.Хет-трикот на Гонсало Рамос ја доведе Португалија да ја порази Швајцарија со 6–1, со головите на Португалецот Пепе, Рафаел Гереиро и Рафаел Леао и на Швајцарецот Мануел Аканџи.

Четвртфиналните натпревари се одиграа на 9 и 10 декември.Хрватска и Бразил завршија 0-0 по 90 минути и отидоа во продолженија.Нејмар погоди за Бразил во 15. минута од судиското продолжение.Хрватска, пак, израмни преку Бруно Петковиќ во вториот период од судиското продолжение.Со изедначениот меч, пенали го реши натпреварот, при што Хрватска победи во престрелката со 4-2.Нахуел Молина и Меси погодија за Аргентина пред Ваут Вегерст да израмни со два гола непосредно пред крајот на натпреварот.Натпреварот отиде во продолженија, а потоа и пенали, каде Аргентина ќе победи со 4–3.Мароко ја совлада Португалија со 1–0, со стрелец на Јусеф Ен-Несири на крајот од првото полувреме.Мароко стана првата африканска и првата арапска нација што напредувала до полуфиналето на натпреварот.И покрај тоа што Хари Кејн постигна пенал за Англија, тоа не беше доволно да се победи Франција, која победи со 2-1 со головите на Орелиен Шуамени и Оливие Жиру, испраќајќи ја во нивното второ последователно полуфинале на Светското првенство.

Дојдете и дизајнирајте свој чадор за поддршка на тимот!

Време на објавување: Декември-13-2022 година